autorka článku je Lucie Krausová, autorka projektu Daňový vysvětlovník

Týká se mě EET?

EET se týká všech podnikatelů, kteří přijímají peníze v hotovosti (také platby šekem, směnkou, stravenkou, poukázkou, bitcoinem atd.)

Platby převodem, platební kartou ani prostřednictvím platební brány na eshopu se neevidují.

Povinnost evidovat tržby nabíhá podnikatelům postupně, a to podle oborů podnikání. 

Rukodělní tvůrci budou muset hotovostní tržby evidovat od 1. 5. 2020. Už teď mají tuto povinnost podnikatelé, kteří mají nákup a prodej zboží.

Pokud prodáváte na stánku svoje výrobky a zároveň zboží, které jste nakoupili, máte situaci trochu komplikovanější. Můžete samozřejmě už teď evidovat všechny tržby, včetně těch za vlastní výrobky. Nebo za určitých okolností nemusíte tržby zatím evidovat vůbec a EET se budete zabývat až od května 2020. Klíčem je rozlišení tzv. minoritní činnosti.

Minoritní činnost 

 • maximálně 49 % ze všech tržeb na provozovně
 • maximálně 175 000 Kč v hotovosti za minulý rok

Takovou minoritní činnost můžete připojit k hlavní činnosti a tržby evidovat podle ní.


Příklad:  Prodávám na stánku vlastní šperky a zároveň bižuterní komponenty.

Situace č.1: Tržby za šperky = 200 000 Kč, tržby za komponenty = 100 000 Kč

 • tržby za komponenty splňují podmínky pro minoritní činnost a EET zatím vůbec nemusím řešit

Situace č.2: Tržby za šperky = 100 000 Kč, tržby za komponenty = 200 000 Kč

 • tržby za komponenty musím evidovat už teď, je to hlavní činnost. 
 • tržby za šperky můžu evidovat až od května 2020, nebo už teď zároveň s komponenty, pokud by to pro mě bylo jednodušší

Víc podrobnějších informací o minoritní činnosti ZDE

Jak se s EET co nejlépe popasovat?

Koukněte na následující odstavce a vyberte si, do které skupinky patříte.

Mám eshop a všichni mi platí převodem nebo kartou

Elektronická evidence tržeb se vztahuje jenom na platby v hotovosti (případně šekem, směnkou a dalšími méně častými možnostmi).

Takže dobrá zpráva pro vás – při platbách převodem, platební kartou nebo prostřednictvím platební brány nemusíte EET vůbec řešit.

Párkrát za rok jezdím prodávat na trhy

Protože na trzích potřebujete mít možnost, aby vám zákazníci platili v hotovosti, budete muset nějak vyřešit EET. Nejjednodušší varianta pro ty z vás, kdo jezdí na trhy výjimečně, je papírová evidence tržeb. Nemusíte mít pokladnu, tiskárnu ani internetové připojení na stánku. Zákazníkům budete vypisovat speciální papírové účtenky. Pozor, možnost evidence tržeb na papírových účtenkách bude platit až od 1. 5. 2020.

Jak se papírová evidence dělá

Na finančním úřadu si vyzvednete bločky s účtenkami. Předem si promyslete, kolik účtenek asi budete potřebovat vzhledem k předpokládaným prodejům v hotovosti. Kdyby vám účtenky došly, tak se nic neděje, vyzvednete si nové. Každému zákazníkovi vyplníte účtenku, kopii si schováte a jednou za čtvrt roku vyplníte pro finanční úřad hlášení o tom, kolik účtenek jste vydali, kolik jste utržili atd. Na EET účtenkách je kromě povinných políček i prostor pro váš vlastní text, takže do nich můžete vepsat rovnou i přesný popis prodaného zboží a nahradit tak paragon. Nemusíte vyplňovat dva různé lístečky.

Kdo smí papírovou evidenci tržeb používat

Tento zvláštní režim EET je určený jen pro malé podnikatele, zákon přímo určuje podmínky, které musíte splňovat.

 1.     podnikatel je fyzická osoba (případně zdravotnická právnická osoba)
 2.     není plátce DPH v České republice (může být identifikovanou osobou)
 3.     nemá více než 2 zaměstnance
 4.     tržby v hovostosti nemá vyšší než 600 000 Kč. Musíte to splňovat to zpětně (za předchozí 4 kalendářní čtvrtletí) i v plánu do budoucnosti.

Pokud tyto podmínky splňujete, můžete požádat na finančním úřadě, aby vám umožnil evidovat tržby papírově. Můžete si požádat předem, už od 1. 2. 2020. Pokud vám to finanční úřad schválí, od 1. 5. 2020 můžete tržby evidovat na papírových účtenkách.

Když budete hledat podrobnější informace o této možnosti, hledejte “zvláštní režim EET”. Nejpřesnější oficiální informace najdete na webu finančního úřadu.

Jezdím na trhy často

Pokud splňujete podmínky pro papírovou evidenci tržeb (koukněte na předchozí odstavce), můžete ji využívat, i když jezdíte na trhy často. Pravděpodobně ale pro vás nebude nejšikovnější. Vypisování papírových účtenek je otrava a zdržuje to.

Jestli jezdíte na trhy často a máte už docela hodně prodejů v hotovosti, bude pro vás lepší základní, běžný režim elektronické evidence tržeb, který se dělá on-line. Potřebujete k němu pokladnu, internetové připojení a tiskárnu na tisk účtenek. Když vám zákazník zaplatí v hotovosti, odešlete z podkladny elektronickou zprávu finanční správě a dostanete potvrzení s unikátním kódem FIK. Ten se vytiskne na účtenku pro zákazníka.

Co když nejde internet

Krátkodobé výpadky internetu nevadí. Pokud systém nereaguje, můžete vytisknout účtenku bez kódu FIK, pokladna si tržbu zapamatuje a odešle později. Důležité je, že informace o tržbě musíte na finanční úřad poslat do 48 hodin.

Pokud jezdíte na místa, kde nebývá signál, můžete si vyřídit tzv. zjednodušený off-line režim elektronické evidence tržeb, popíšeme si ho v následující kapitole.

Jezdím na trhy někam, kde není signál

Pokud je pro vás obtížné odesílat zprávy o tržbách do 48 hodin, můžete si požádat o tzv. zjednodušený off-line režim EET.

Technicky probíhá úplně stejně jako běžný režim. Potřebujete pokladnu a další vybavení. Nemusíte být ale pořád na internetu. Stačí, když zprávu o tržbě pošlete do 5 dnů.

Abyste mohli tímto způsobem evidovat tržby, musíte o to finanční úřad požádat, a to s dostatečným zdůvodněním, proč to nejde on-line. Prodejní místa bez signálu by měl finanční úřad uznat jako dostatečný důvod.

Jak s EET začít

S evidencí tržeb začnete vyřizováním na finančním úřadě. Přihlásíte se do systému EET, od finančního úřadu dostanete identifikační číslo provozovny a to budete vyplňovat na účtenky.

Pro papírovou verzi evidence tržeb si vyzvednete papírové bločky a můžete začít.

Elektronická verze je technicky trochu složitější. Nejprve si vyřídíte na finančním úřadě autentizační údaje – přihlašovací údaje do systému elektronických tržeb. Dostanete elektronický certifikát, pod kterým budete s finančním úřadem komunikovat a posílat hlášení o tržbách. Certifikát nainstalujete do pokladny nebo do aplikace v chytrém mobilu a můžete začít s evidencí tržeb. Pokud nemáte pokladnu s integrovanou tiskárnou, nejspíš si ještě zakoupíte alespoň malou mobilní tiskárnu na účtenky.  Účtenky můžete zákazníkům posílat i elektronicky, ale jen při jejich výslovném předchozím souhlasu. Pokud některý ze zákazníků nesouhlasí s elektronickou účtenkou, musíte mu ji dát na papíře. Stačí opsat na papír pečlivě všechny údaje z pokladny včetně všech kódů, ale při větším počtu takových účtenek by to bylo hodně nepraktické.

Celý podrobný postup přihlášení do EET najdete ZDE

EET označení provozovny

Každou svoji provozovnu musíte kvůli EET nahlásit na finančním úřadě, včetně stánku – ten se nahlašuje jako mobilní provozovna. 

Na provozovně potom vystavíte cedulku s textem podle toho, kterou z variant EET jste si vybrali.

 • Běžný on-line elektronický režim:

“Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.”

 • Zjednodušený off-line elektronický režim:

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů.“

 • Zvláštní papírový režim:

„Podle zákona o evidenci tržeb prodávající eviduje tržby ve zvláštním režimu a je povinen vystavit kupujícímu účtenku z bloku účtenek.“ 

Jak si nechat proplatit přestup na EET

V prvním roce s EET si můžete snížit daň z příjmu až o 5 000 Kč. Záleží ale na tom, jak velký máte z podnikání zisk. Slevu využijete jen tehdy, pokud máte zisk z podnikání vyšší než 165 tis. Kč. Při nižším zisku celou daň vynuluje základní sleva na poplatníka a za EET nic zpátky nedostanete.


Užitečné odkazy:

www.etrzby.cz – zde najdete veškeré podrobnosti v zákoně č. 112/2016 Sb. v aktuálním znění. Vše se také dozvíte na svém finančním úřadě

www.etrzby.cz – oficiální web pro EET

https://eet.money.cz/ – dobrý neofociální web pro EET

https://www.facebook.com/groups/eetcz/ –  FB skupina se sdílením zkušeností v EET